MEDIA

„Jeśli te odmiany jabłek staną się droższe, popyt będzie tylko słabszy”

Po słabym listopadzie polski eksport jabłek powoli ponownie nabiera tempa, mówi Aniruddh Ramesh, dyrektor polskiego eksportera jabłek LVMG Grupa: „Sezon rozpoczął się na bardzo wysokim poziomie do wszystkich kierunków eksportu i uległ spowolnieniu od listopada. Jednak stopniowo zaczęło znowu nabierać tempa i mam nadzieję, że tak będzie dalej. Dotarło kilka pierwszych dostaw w tym sezonie i mamy bardzo pozytywne opinie od wszystkich odbiorców.

„Sezon na jabłka w Polsce rozpoczął się bardzo wcześnie i pozytywnie dla nas”

Globalna sytuacja logistyczna odciska swoje piętno na branży świeżych produktów. Ponieważ brakuje kontenerów, a ceny za wysyłkę znacznie wzrosły, jest to wyzwanie dla polskiego sezonu jabłkowego. Jeden z eksporterów twierdzi, że udało mu się zbudować solidne relacje z firmami logistycznymi, aby mieć pewność, że jego przesyłki będą traktowane priorytetowo.

“Polish apples are very well received in India”

Although the Polish apple harvest will be lower than the seasons that came before it, Aniruddh Ramesh, director of Polish apple exporter LVMG Grupa, doesn’t feel it’s a worrying drop in volumes: “When you compare the current apple season to the previous two seasons, volumes are indeed slightly lower right now. However, they’re not at a disappointingly low level, as there is a sizeable amount of apples grown in Poland. Some varieties will see lower availability, while others will have even more volumes than last season, thanks to new plantations. We will know the real figures in October and then we can determine to what extent overall production is low or not.”

„Polskie jabłka są bardzo dobrze przyjęte w Indiach”

Choć zbiory polskich jabłek będą niższe niż w poprzednich sezonach, Aniruddh Ramesh, dyrektor polskiego eksportera jabłek LVMG Grupa, nie uważa, że ​​jest to niepokojący spadek wolumenów: „Kiedy porównasz bieżący sezon jabłek z dwoma poprzednimi, wolumeny są obecnie rzeczywiście nieco niższe. Nie są one jednak na bardzo niskim poziomie, gdyż w Polsce uprawia się pokaźną ilość jabłek. Niektóre odmiany będą mniej dostępne, inne dzięki nowym plantacjom będą miały jeszcze większe wolumeny niż w zeszłym sezonie. Rzeczywiste liczby poznamy w październiku i wtedy będziemy mogli określić, w jakiej kondycji jest ogólna produkcja”.

„Wielu rolników nie chciało ponosić wysokich kosztów przechowywania”

Polskim plantatorom jabłek zależało na jak najszybszej sprzedaży swoich jabłek, aby uniknąć kosztów przechowywania produktów, mówi Aniruddh Ramesh, dyrektor polskiego eksportera jabłek LVMG Grupa: „Sezon na jabłka w Polsce rozpoczął się z dużym impetem. Jakość owoców jest niezwykle zadowalająca, zarówno pod względem wielkości, kształtu, pełnego koloru i ładnego wyglądu. Mieliśmy też kilku klientów z Azji, którzy odwiedzali nas w naszych sadach i dzielili się podobnymi przemyśleniami na temat tegorocznych zbiorów.

„Większy popyt na polskie jabłka w Azji, wolniejsza sprzedaż w Afryce i na Bliskim Wschodzie”

Polskie jabłka sprzedają się szybciej niż w zeszłym roku – mówi Aniruddh Ramesh, dyrektor polskiego eksportera jabłek LVMG Grupa. Nie oznacza to jednak, że producentom wcześniej zabraknie jabłek w tym sezonie. „Od czasu zbiorów wysłaliśmy stosunkowo więcej owoców niż w zeszłym roku, ze względu na większe zbiory, a także duży popyt na nasze marki na światowym rynku eksportowym. Na pewno sytuacja kontenerów i żeglugi globalnej jest znacznie lepsza niż w zeszłym roku o tej porze. Na początku sezonu kupiliśmy mnóstwo dobrych owoców prosto z sadów i przechowywaliśmy je w naszych magazynach. Oznacza to, że mamy stale dobre dostawy, które pozwalają zaspokoić zapotrzebowanie naszych klientów na owoce wysokiej jakości.

Masz jakieś pytania?

Napisz do nas: ceo@lvmg.pl